KATEGORIE

Analiza problemu rezygnacji z ubezpieczeń życiowych w latach 1998-2002

Autor: Romuald Holly
Czas i miejsce publikacji: Forum dyskusyjne ubezpieczeń i funduszy emerytalnych wyd. KNUiFE, Warszawa 2004

Kliknij, aby otworzyć dokument w formacie Adobe Acrobat

 

Wstęp

Warto zauważyć, iż zjawisko rezygnacji z polis życiowych nie jest obce rynkowi ubezpieczeń na świecie. Dotychczas zjawisko to w niewielkim jednak stopniu dotyczyło polskiego rynku ubezpieczeń życiowych. W ostatnim czasie gwałtowny wzrost rezygnacji z polis życiowych stał się zatem "nowym" -tu i teraz - problemem dla zakładów ubezpieczeń funkcjonujących w dziale I, zwłaszcza gdy dodać, że powszechnym rezygnacjom zaczął towarzyszyć wyraźny spadek sprzedaży ubezpieczeń. W "Forum Dyskusyjnym Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych" podjęto próbę odpowiedzi na dwa ogólne pytania. Pierwsze z nich ma charakter diagnostyczny: jakie były - szeroko traktowane - przyczyny rezygnacji z ubezpieczeń życiowych? Drugie pytanie dotyczy perspektyw: jakie są - szeroko rozumiane - uwarunkowania dalszego rozwoju rynku ubezpieczeń życiowych w Polsce?

Na pytania te starają się udzielić odpowiedzi wyjątkowo aktywni obserwatorzy i uczestnicy rynku ubezpieczeń życiowych w Polsce, wykorzystując zarówno dostępną wiedzę teoretyczną, jak też bogate doświadczenia praktyczne. Dyskusję poprzedza materiał ilustrujący analizowane zjawisko, przygotowany w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.

Grono wypowiadających się na zadany temat wydaje się w pełni reprezentatywne, choć można było liczyć na więcej niż jeden głos w dyskusji ze strony przedstawicieli zakładów ubezpieczeń. Przedstawmy krótko autorów poszczególnych wypowiedzi. Eugeniusz Stroiński jest profesorem, nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości, autorem powszechnie znanych książek na temat ubezpieczenia na życie. Beata Zduńczyk-Skup jako Rzecznik Prasowy reprezentuje ING Nationale-Nederlanden. Stanisław Rogowski jest Rzecznikiem Ubezpieczonych, a Marcin Kawiński -ekspertem w Biurze Rzecznika. Adam Sankowski pełni funkcję prezesa Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych. Jan M. Fijor jest doradcą finansowym na rynku amerykańskim, znanym z systematycznych komentarzy w "Gazecie Ubezpieczeniowej". Robert Zilg był prezesem MetLife Polska TU na Życie SA. Romuald Holly jest dyrektorem Krajowego Instytutu Ubezpieczeń, profesorem w SGH.

Oddając do rąk Czytelników pierwszy numer "Forum", zapowiadamy kolejne wydania poświęcone europejskiemu rynkowi ubezpieczeń oraz inwestycjom funduszy emerytalnych.

Tadeusz Szumlicz
 

Kontakt

Krajowy Instytut Ubezpieczeń
- Insurance Institute in Poland
ul. Ksawerów 30 lok. 92
02-652 Warszawa
Tel.: +48 022 628 99 30
Fax: +48 022 628 99 31
e-mail:
wyślij wiadomość

więcej...

 


 

Wszelkie prawa zastrzeżone Krajowy Instytut Ubezpieczeń